Archive for Kwiecień 14th, 2012

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni?

Posted by on sobota, 14 Kwiecień, 2012

Wydawałoby się, że wybór odpowiedniego oświetlenie do kuchni nie może być trudny. Tymczasem źle dobrane oświetlenie może niekorzystnie wpłynąć na komfort użytkowania pomieszczenia. Doradzamy zatem, na jakie kwestie najlepiej zwrócić uwagę.

Wyróżniamy trzy grupy oświetlenia kuchennego:

Pierwsze dwa rodzaje są ważne w każdej kuchni, trzeci natomiast szczególne znaczenie ma w przypadku kuchni otwartej na salon.

Oświetlenie ogólne ? co to jest?

Pod nazwą oświetlenia ogólnego rozumiemy światło, które wypełnia całe wnętrze pomieszczenia. Najczęściej jest zapewnione przez lampę wiszącą, czasem przez plafon. Zazwyczaj światło to ono z góry ? na ogół jego źródło umieszczone jest w centralnym punkcie sufitu. Gdy w kuchni umieszczony jest stół, przy którym spożywamy posiłki, ważne jest, by źródło światła umieszczone było bezpośrednio nad nim.

Jeśli stół jest niewielki, wystarczy jedne żyrandol, z jednym lub kilkoma źródłami światła, które pada bezpośrednio na blat. W wypadku podłużnego mebla, lepiej by źródeł światła było więcej. Możemy zastosować na przykład rząd lamp wiszących. Z kolei przy stole rozkładanym warto umieścić jedną lampę w centralnym punkcie i dwie na jego końcach. Lampy nie powinny jednak wisieć bezpośrednio nad głowami osób siedzących przy końcach stołu.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni?

Ciekawym rozwiązaniem jest także oświetlenie punktowe w postaci lamp halogenowych rozmieszczonych w różnych punktach sufitu. Warto jednak rozsądnie zaplanować rozmieszczenie poszczególnych punktów oświetlenia. Jeśli będą umieszczone zbyt rzadko, pomieszczenie będzie zbyt ciemne i wykonywanie niektórych czynności może być utrudnione. Z kolei halogeny umieszczone zbyt gęsto to po prostu marnotrawstwo ? niepotrzebnie zwiększymy w ten sposób rachunki za energię.

Jakie powinno być oświetlenie blatów?

Większość prac w kuchni wykonywana jest na kuchennym blacie. Aby przebiegały bez zakłóceń, warto zadbać o dobre oświetlenie. W tym wypadku od rodzaju światła ważniejszy jest jego odcień.

Może to być zarówno lampa LED, halogen, jak i zwyczajna świetlówka, byle jego barwa była naturalna. W przeciwnym razie barwy używanych w kuchni produktów mogą zostać zniekształcone.

Przy wyborze oświetlenia blatów warto też pamiętać, że:

  • Równomierne oświetlenie blatu uzyskamy za pomocą listew świetlnych lub świetlówek umieszczonych pod szafkami wiszącymi.
  • Wiszące szafki kuchenne nie występują jednak w każdej kuchni. W przypadku braku szafek wiszących możemy umieścić rząd kilku lamp w suficie nad blatem.
  • Jeśli chcemy zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia z sufitem podwieszanym i sprawić, że stanie się ono nastrojowe, umieśćmy w suficie kilka punktów świetlnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do kuchni?

Oświetlenie dekoracyjne ? jak dobrać?

Pamiętajmy, że światło to także ważny element dekoracyjny wnętrza. Lampki halogenowe na ścianach bocznych nie tylko wyglądają świetnie, ale także podnoszą funkcjonalność wnętrza. Wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na wysięgnikach nad szafkami kuchennymi. Pomoże nam to zwiększyć widoczność, jeśli chodzi o zawartość szafki. Innym oryginalnym rozwiązaniem są płaskie lampki na specjalnie do tego przeznaczonej płycie.

Jeśli mamy kuchnie otwarte na salon, bardzo efektownie będą wyglądać listwy LED umieszczone tuż nad podłogą. Możemy je zastosować w całym pomieszczeniu, lub tylko w jego części, traktując je jako sposób na podział wnętrza.

Inne istotne kwestie

Jeśli do kuchni w chodzimy tylko na chwilę (na przykład w celu zalania herbaty), nie warto zapalać górnego oświetlenia. Jednak z lampek może nad blatem może być przez cały czas zapalona, zapewniając przyjemny półmrok.

Rolę ?dyżurnego? światła dodatkowego może tez spełniać światło w okapie. W okapach wyspowych na ogół występuje mocne światło (zazwyczaj cztery żarówki halogenowe), nieco słabsze w okapach przyściennych. Producenci obecnie prześcigają się w wymyślaniu nowych, praktycznych rozwiązań, takich jak sterowanie oświetleniem za pomocą pilota, lub okap z regulacją oświetlenia.

Dodatkowe oświetlenie jest konieczne w wypadku spiżarni lub bardzo głębokich szafek. Rolę tę mogą pełnić niewielkie lampki z diodami LED, które zapalają się automatycznie po otworzeniu drzwiczek. Jest to praktyczne rozwiązaniem, gdyż często jesteśmy zmuszeni zapalić lampkę mając brudne ręce, co powoduje zabrudzenie włącznika. Automatyczne włączanie światła pomaga wyeliminować ten problem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Odpowiednie oświetlenie szafek to wygoda i oszczędność czasu ? pomaga łatwo odszukać potrzebne w danej chwili produkty.
  • Mała kuchnia będzie się wydawała nieco większa, jeśli zastosujemy odpowiednio oświetlone szklane drzwiczki. W ten sposób zabudowa kuchni będzie także lżejsza wizualnie.
  • Klimatyczne i efektowne wnętrze pomoże nam uzyskać ledowe oświetlenie półek kuchennych.