Archive for Sierpień 27th, 2012

Kiedy stosować farby dyspersyjne?

Posted by on poniedziałek, 27 Sierpień, 2012

Dzięki wszechobecnej technologii nasze życie w wielu dziedzinach staje się dużo łatwiejsze. Dotyczy to także ułatwień w wykańczaniu wnętrz, gdzie produkty używane w tym celu są coraz lepszej jakości. Dotyczy to między innymi farb, które są łatwiejsze w nakładaniu oraz trwalsze niż jeszcze kilka lat temu. Z pomocą przychodzą nam również najróżniejsze programy komputerowe dzięki którym możemy np. dobrać odcień wybranego przez nas koloru farby. Najbardziej popularne obecnie na rynku są farby dyspersyjne, czyli emulsyjne.

Farby dyspersyjne wykonuje się na bazie żywicy lateksowej, winylowej lub akrylowej. Łączy się je ze specjalnymi wypełniaczami mineralnymi, substancjami pomocniczymi oraz kolorowym pigmentem.

Farby dyspersyjne mają bardzo wiele zalet, miedzy innymi :

  • nadają się do użycia praktycznie na każdym podłożu,
  • błyskawicznie schną ? już 12 godzin po malowaniu pomieszczenie nadaje się do użytkowania,
  • są bardzo wydajne ? jeden litr farby do wnętrz starcza na pomalowanie nawet do 10 m2 ściany,
  • posiadają rewelacyjne właściwości kryjące (zarówno wariant błyszczący, matowy czy półmatowy),
  • posiadają bardzo wysoki stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Na rynku dostępne są również farby emulsyjne przeznaczone do wykańczania ścian w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, takich jak łazienka. Nie zablokują one całkowicie wchłaniania wilgoci w ściany, ale na pewno znacznie ograniczą jej ilość.

Kolejną z zalet jest to, że powierzchnia pomalowana farmą emulsyjną jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Dlatego najbardziej polecamy użycie jej w pomieszczeniach, gdzie o zabrudzenia nietrudno (przedpokój, pokój dziecka ). W szczególności farby półmatowe, gdzie pomalowaną nimi powierzchnię wyczyścimy dużo łatwiej, niż w przypadku całkowicie matowej powłoki. Wykończone farbą tego typu ściany, możemy czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro, co jest kolejną z jej zalet.

Kiedy stosować farby dyspersyjne?

Farba dyspersyjna na bazie żywicy lateksowej najlepiej nadaje się do pomieszczeń szczególnie narażonych na zabrudzenia. Również w przypadku chęci podkreślenia ciekawej faktury ściany, powinniśmy zdecydować się na ten gatunek farby. Wynika to przede wszystkim z tego, że nawet bardzo cienka warstwa tego rodzaju farby emulsyjnej, bardzo dobrze pokrywa powierzchnię, jak i efektownie wygląda.

Jak już wspominaliśmy na początku, dostępne obecnie programy komputerowe pozwalają nam bardzo precyzyjnie wybrać odpowiedni odcień koloru. Komputerowe dobieranie barw polega na doborze pigmentów w ten sposób, aby jak najdokładniej odwzorować odcień wybranego przez nas koloru z palety. I w przypadku, gdy nagle w trakcie malowania skończy nam się farba, nie musimy już się martwić, że nie znajdziemy produktu o identycznym odcieniu. W tej sytuacji komputer zrobi to za nas.