Archive for Wrzesień, 2012

Jak urządzić pokój ucznia?

Posted by on czwartek, 20 Wrzesień, 2012

Nieprawidłowe zagospodarowanie miejsca do nauki w pokoju dziecka, może być przyczyną wielu problemów. Zmęczenie, brak koncentracji, problemy ze wzrokiem czy wady postawy ? to tylko niektóre z nich. Jak zadbać nie tylko o komfort pracy naszego dziecka, ale również o jego zdrowie? Postaramy się w tym pomóc.

Wymiary biurka

Jak wiadomo ? najważniejsze jest biurko. To przy nim dziecko spędza najwięcej czasu odrabiając lekcje. Jego wymiary muszą być dostosowane do wzrostu dziecka.

Wygląda to następująco:

  • wzrost 98 ? 121 cm ? siedzenie w odległości 26 cm od podłogi, blat stołu w odległości 46 cm
  • wzrost 121 ? 127 cm ? siedzenie w odległości 30 cm od podłogi, blat stołu w odległości 52 cm
  • wzrost 127 ? 142 cm ? siedzenie w odległości 34 cm od podłogi, blat stołu w odległości 58 cm
  • wzrost 142 ? 157 cm ? siedzenie w odległości 38 cm od podłogi, blat stołu w odległości 64 cm
  • wzrost 157 ? 172 cm ? siedzenie w odległości 42 cm od podłogi, blat stołu w odległości 70 cm

Blat biurka musi być na tyle głęboki, by dawał pełną swobodę z jego korzystania. Pamiętajmy, że muszą się na nim zmieścić książki, przybory szkolne, lampka czy monitor.

Bardzo ważne jest także odpowiednie krzesło z którego korzysta nasze dziecko. Powinno ono mieć regulację oparcia i wysokości siedziska oraz podłokietniki. Siedząc, dziecko powinno mieć zgięte (pod kątem prostym) w kolanach nogi i opierać stopy na podłodze. Jeżeli uczeń nie sięga do podłogi, należy postawić podnóżek o regulowanej wysokości.

Jak urządzić pokój ucznia?

Monitor  

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego monitora dla naszych dzieci. Jeżeli nie posiadamy ekranu LCD, zadbajmy,  by monitor przy którym pracuje uczeń, posiadał częstotliwość odświeżania co najmniej 75Hz.

Ustawienie monitora to kolejna ważna sprawa. Powinien być oddalony od oczu dziecka o ok.45-75 cm i należy ustawić go tak, by górna jego krawędź znajdowała się na wysokości oczu lub niewiele poniżej.

Gdzie postawić biurko?

Siedząc przy biurku uczeń powinien także widzieć  cały pokój, a przynajmniej drzwi wejściowe. Daje mu to uczucie komfortu i swobody.

Biurko dziecka powinno stać w miejscu, gdzie dochodzi światło dzienne. Najlepiej, aby padało z lewej strony ( dla leworęcznych z prawej). Naturalne światło jest najlepsze dla dobrego samopoczucia, a co za tym idzie, daje lepsze efekty pracy umysłowej. Dotyczy to także pracy przy komputerze ? światło padające z lewej strony nie odbija się w monitorze.

Niestety, często jest jednak tak, że naturalne światło to za mało. Szczególnie zimą, gdy w godzinach powrotu dziecka ze szkoły jest już ciemno.

Oświetlenie biurka

Jednym z rozwiązań oświetlenia biurka jest lampka z długim, regulowanym ramieniem, które pozwala na dowolne kierowanie światłem. Jej zadaniem jest odpowiednie oświetlenie blatu biurka i znajdujących się na nim przyborów szkolnych, a nie świecenie w twarz dziecka. Tak samo jak w przypadku światła naturalnego, dla praworęcznych lampka powinna stać z lewej strony, dla leworęcznych ? z prawej.

Najlepsza odległość między biurkiem a źródłem światła to ok. 35-50 cm.

Najlepszym rozwiązaniem, dla dobrego oświetlenia biurka, jest wybór żarówek halogenowych lub lamp LED. Emitują one najbardziej zbliżoną do naturalnego barwę światła. Dzięki temu, oświetlenie to nie męczy wzroku oraz wpływa na polepszenie skupienia.

Światło w pokoju dziecka

Jak wiadomo, pokój dziecka służy nie tylko do spania czy nauki, ale również ( i chyba przede wszystkim) do zabawy. Pamiętajmy, wybierając odpowiednie oświetlenie do tego właśnie pomieszczenia, że ogólne światło sufitowe powinno rozjaśniać całą przestrzeń wokół biurka. Chodzi głównie o to, by kontrast między oświetlonym blatem a resztą pokoju był jak najmniejszy.