Archive for Listopad, 2012

Oryginalne aranżacje wnętrz z tynku strukturalnego

Posted by on sobota, 24 Listopad, 2012

Jeżeli chcemy uzyskać na naszych ścianach różnorodne efekty, możemy zastosować na nich szlachetny tynk ozdobny (tzw. strukturalny). Tylko od naszej inwencji zależy jego faktura, a przedmioty na co dzień używane do zupełnie innych celów, mogą posłużyć nam jako narzędzia remontowe.

Tynk strukturalny jest już dość często używany w naszych domach i to bez względu na to czy są one urządzone tradycyjnie czy w stylu nowoczesnym. Dzięki przenikającym się kolorom oraz wyraźnym fakturom tworzy bardzo mocny akcent dekoracyjny we wnętrzu. Ozdobienie ściany tynkiem strukturalnym nadaje jej oryginalny wygląd.

Tynk ozdobny najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach, gdzie powierzchnia ściany jest mocno wyeksponowana. W niewielkich mieszkaniach natomiast, możemy użyć tynku strukturalnego do zaakcentowania np. jednej ściany w pokoju bądź jakiegoś elementu wyposażenia.

Tynk strukturalny możemy położyć praktycznie na każdy rodzaj ścian: gipsowe, betonowe, cementowe czy drewniane. Możemy użyć go także do remontów ścian starszych ? jeżeli farba z niej nie odchodzi i się nie łuszczy, musimy ścianę zmatowić, przemyć, a następnie prawidłowo nałożyć na nią tynk.

Dzięki fakturze tynku strukturalnego możemy ukryć pod nim niedoskonałości powierzchni ścian. Często wykorzystuje się tą metodę w starym budownictwie, zdarza się jednak, że i w nowych domach, postawionych przez niesolidną ekipę trzeba maskować niedociągnięcia właśnie tynkiem ozdobnym.

Kolejną zaletą tynku strukturalnego jest jego odporność na wilgoć i uszkodzenia. Dzięki temu możemy zastosować go w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Istotne jest także to, że możemy ten tynk myć oraz szorować bez strachu, że jego faktura ulegnie zniekształceniu bądź zacznie odpadać od ściany.

Niestety są i wady ? przede wszystkim wysoka cena i mała wydajność.

Oryginalne aranżacje wnętrz z tynku strukturalnego

Tynkowanie – zrób to sam

  • Ściana, na którą planujemy nałożyć tynk strukturalny musi zostać oczyszczona z brudu i tłuszczu. Jeżeli na ścianie znajdują się np. ślady po wierceniach czy głębokie rysy ? należy je dokładnie zaszpachlować i wygładzić.
  • Przed położeniem masy tynkarskiej musimy ścianę zagruntować lub położyć na niej tynk podkładowy. Warto nałożyć podkład, który polecany jest przez producenta tynku strukturalnego. Czynność tą wykonujemy pacą nierdzewną ( rdza jest bardzo trudna do usunięcia).
  • Po wyschnięciu gruntu nakładamy tynk na ścianę. Wcześniej należy go dobrze wymieszać (np. wiertarką z mieszadłem).
  • Starajmy się nakładać tynk w miarę równo, zachowując jednakową grubość (2-5 mm). Średnie zużycie tynku to 0,3 kg masy na metr kwadratowy.

Zanim tynk wyschnie, mamy wiele możliwości, aby nadać mu odpowiednią fakturę. Wykorzystać w tym celu możemy tak naprawdę wszystko co tylko mamy pod ręką: wałki, gąbki, gazety, szmatki, gumowe rękawice itp. Możemy także tworzyć wzory za pomocą szablonów, które mogą imitować wzory drapane, zamazywane lub przenikające się. Tu liczy się przede wszystkim nasza wyobraźnia i kreatywność.

Malowanie ściany

  • Jeżeli masa jest już sucha, możemy nakładać farbę. Używamy w tym celu pędzelka, wałka z gąbki lub samej gąbki.
  • Tynk nie barwiony możemy pomalować dowolnie wybranym kolorem, a nawet dwoma. W tym przypadku najpierw bardzo dokładnie nakładamy farbę w zgłębieniach za pomocą pędzelka.
  • Po wyschnięciu pierwszej warstwy, nakładamy drugi kolor farby za pomocą wałka z gąbki, delikatnie przesuwając nim po ścianie tak, aby pokrył jedynie wypuklenia.

Pamiętajmy także, że ściana z fakturą może być ostra i chropowata. Warto jeszcze przed malowaniem przetrzeć ją papierem ściernym, aby uniknąć w przyszłości np. bolesnego obtarcia.


Tapety do mieszkania

Posted by on czwartek, 15 Listopad, 2012

Współczesne rozwiązania urządzenia ścian mieszkaniu sprawiają ze możemy nie tylko wybrać jeden z wielu rodzai ich aranżowania ale także możemy scalać kilkanaście technik i wykańczać nimi przestrzenie ścian. Tapety winylowe są to tapety z wytłoczonym fasonem dzięki czemu są bardzo przyciągające. Osiągalne są w sklepach budowlanych, hurtowniach z artykułami do domu, mieszkaniu a także sklepikach internetowych.

Tak samo farby akrylowe, lateksowe, winylowe, zmywalne lub farby transparentne. Farby transparentne służą do tworzenia nieczułych na wilgoć powłoki, bardzo interesujących. Jeśli dekorujemy ściany farbami to jednocześnie możemy się posłużyć do ich urządzania szablonami malarskimi, naklejkami na ściany, brokatem dodawanym do farb albo tynkiem ozdobnym. Farba zmywalna do ścian jest o tyle dobra że przypadku jej poplamienia chociażby przez dzieci możemy szybko wyczyścić poplamienie mokrą lub suchą ściereczką. W przypadku zwykłych farb akrylowych nie jest to wykonywalne. Farby moglibyśmy podzielić według zastosowania. Z pewnością farby zmywalne zastosujemy w pokojach dziecinnych, salonach i w kuchniach oraz w jadalniach. Tam gdzie ściany są narażone na częste poplamienia i zachlapania. Farby lateksowe zadowolą nasze oczekiwania w sypialni a także w salonie bowiem charakteryzująca się mocnym kryciem, dużą wydajnością jak również solidnością odcieni farby.

Kolory mogą wpływać na nasz relaks, dlatego warto wybierać zawsze odcienie uspokajające a nie irytujące oczy. Świetliste z dodatkami mocniejszych nacisków z pewnością będą znakomitym wyjściem. Podejmując decyzję o typie farby czy tapety powinniśmy wziąć uwzględnić różne parametry, m.in. typ miejsca, efekt ozdobny jaki chcemy uzyskać jak również także typ i ilość światła, które będzie wpływać na dekorowaną powierzchnię.