Archive for Grudzień, 2012

Urządzamy łazienkę i wybieramy płytki ceramiczne

Posted by on piątek, 21 Grudzień, 2012

Dobór podłogi do wnętrza powinien być uwarunkowany specyfiką danego pomieszczenia. Składa się na nią zarówno sposób użytkowania, jak i panujące warunki ? na przykład stopień wilgotności. Jednym z najbardziej specyficznych pomieszczeń w mieszkaniu jest łazienka.

Podłoga drewniana w łazience to rzadkość ? głównie ze względu na fakt, że wiele spośród gatunków drewna źle reaguje na wilgoć. Na ogół do wykańczania tego wnętrza stosuje się płytki ceramiczne. Aby efekt był naprawdę dobry, warto przed ich położeniem wyrównać podłoże, używając na przykład masy samopoziomującej. Podłoże musi być także szczelne, zwłaszcza w okolicach wanny, rur kanalizacyjnych i prysznica, gdyż tam ryzyko zalania wodą jest największe.

Konieczna jest zatem odpowiednia izolacja ścian, najlepiej z dodatkowymi uszczelkami w narożnikach. Jest wiele materiałów, które można wykorzystać do uszczelniania ? zazwyczaj są to maty lub folie. Nowością na rynku jest folia w płynie, która sprawia, że układanie płytek przebiega szybko i sprawnie.

Folia w płynie to gotowy, elastyczny produkt uszczelniający na bazie specjalnych dobranych dyspersji, która po nałożeniu na podłoże tworzy nieprzepuszczalną dla wilgoci powłokę. Folia w płynie nie jest polecana na podłoża drewniane czy drewnopochodne, jednak może być stosowana pod drewno, tj. podłogi drewniane czy boazerie ścienne.

Do układania płytek warto wybrać klej, który jest uelastyczniony. Tylko ten typ kleju sprawdzi się bowiem w warunkach dużej wilgotności. Rzecz jasna, wybierając klej trzeba wziąć pod uwagę także typ płytek. Płytki wielkoformatowe muszą być przyklejane na zaprawę o dużej przyczepności. Na równe podłoża wystarczą zaprawy cienkowarstwowe, zaś do podłoży nierównych oraz do mocowania płytek o wysoko profilowanym spodzie używane są zaprawy grubowarstwowych. Przy zastosowaniu zapraw klejowych cienkowarstwowych do płytek ceramicznych, grubość zaprawy klejowej pod płytką wynosi 2 ? 5 mm.

Pamiętajmy też, by we właściwy sposób dobrać płytki do pomieszczenia. Duże płytki nadają się do wykańczania dużych łazienek, mała łazienka będzie się lepiej prezentować, gdy wykończymy ją małymi płytkami. Najlepiej układać je w karo ? taki trick pozwoli nam optycznie powiększyć wnętrze.

Odpowiednie płytki do łazienki powinny charakteryzować się odpornością na ścieranie PEI III do V i antypoślizgowością R 8. Płytki ? zarówno na posadzki, jak i na ściany ? powinny być odporne na zaplamienie i czynniki chemiczne.

Również wybór zaprawy nie powinien być przypadkowy. Spoiny między płytkami w łazience muszą być wypełnione materiałem o zmniejszonej chłonności wody i odpornym na zabrudzenia. W przeciwnym razie działanie pary wodnej i detergentów może sprawić, ze zaprawa zacznie się wykruszać. Najbardziej odporne na uszkodzenia i wilgoć oraz detergenty są masy na bazie cementu dodatkowo uszlachetnione tworzywami sztucznymi. Takie spoiny można stosować nawet bezpośrednio w kabinie prysznicowej czy na ogrzewaniu podłogowym.

Najbardziej popularne są fugi szare i beżowe. Wybierając je, sprawimy najczęściej, że fuga ?zleje się? z płytką, stanowiąc jedną powierzchnię. Kontrastowy kolor fugi podkreśli właśnie ciekawy układ płytek ceramicznych.


Światło w pokoju

Posted by on poniedziałek, 10 Grudzień, 2012

Nie lubisz tego stanu,gdy masz zgorzkniały nastrój oraz samopoczucie? W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest spotkać kogoś kto ma dobry humor. Wpływa na to wiele czynników.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak na nas wpływa źle dobrane światło w naszym mieszkaniu na nasze samopoczucie. Bardzo często nabywamy lampy nie zwracając uwagi jakie światło zostawia. Zdarza się że lampy świecą jaskrawym światłem, które wręcz razi w oczy. Często takie oświetlenie posiada zimny odcień, przez co także atmosfera w danym miejscu ulega pogorszeniu. Nie właściwe dobrane światło może również powodować boleść głowy lub nawet zawroty. Dlatego również, jeżeli któraś lampa w naszym mieszkaniu nam nie odpowiada to powinniśmy ją wynieść. W obecnych czasach sklepów, w jakich możemy zakupić oświetlenie jest bardzo wielu. Jednakże najlepiej jest kupować lampy w renomowanych sklepach, które mają towary zacnego wytwórcy. Warto zastanowić się nad rodzajem nowoczesnego oświetlenia.

W obecnych czasach bardzo dużo ludzi decyduje się na to aby zakupić kinkiety nowoczesne.Charakteryzują się przede wszystkim tym, że zostawiają ładne, miłe, lekkie światło. Lampy współczesne mają to do siebie że posiadają regulację jasności światła. Dzięki temu potrafimy sami postanowić o tym jak jasno w pomieszczeniu ma być. Oczywiście lampy kuchenne posiadają dodatkową izolację dzięki której para wodna, która tworzy się podczas kucharzenie nie doprowadzi do żadnego spięcia. Takie dodatkowe lampy są też do oświetlenie łazienki. Również lampy sufitowe mają bardzo interesujące kształty i zrobione są z lekkich surowców. Podczas urządzenia salonu także wielki udział ma oświetlenie. Lampy stojące czy podwieszany sufit z reflektorami o wiele poprawiają wystrój wnętrze. Dlatego również jeżeli nasze dotychczasowe oświetlenie nam nie odpowiada to powinniśmy jak najprędzej zakupić nowe nowoczesne oświetlenie, które znacznie polepszy komfort, wygodę wszystkich domowników, mieszkańców.