Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

This entry was posted by czwartek, 16 Grudzień, 2010
Read the rest of this entry »

Dom wielopokoleniowy to najczęściej dom z poddaszem, którego górną kondygnację rodzice mogą oddać dorosłemu dziecku lub młodemu małżeństwu, które jeszcze nie może pozwolić sobie na własne mieszkanie czy domy szkieletowe. Jak urządzić poddasze, by było funkcjonalne a niewielka powierzchnia użytkowa dobrze wykorzystana?

Adaptacja poddasza może być pierwszym mieszkaniem dla pary młodej, która decyduje się zamieszkać z rodzicami. Właściwy projekt wnętrza pozwoli na uzyskanie funkcjonalnej i wygodnej powierzchni, nawet jeśli nie jest ona pokaźnych rozmiarów.

Małe mieszkanie na poddaszu rzadko kiedy ma zamkniętą kuchnię. Najczęściej stanowi ona aneks kuchenny połączony z salonem. Jest to wygodne rozwiązanie dla młodych ludzi, a uzyskana w ten sposób otwarta przestrzeń nie jest ograniczana zbędnymi ściankami działowymi czy drzwiami wewnętrznymi. Oprócz salonu z aneksem, potrzebne będzie również pomieszczenie na sypialnię z garderobą. Należy również przemyśleć funkcjonalne urządzenie łazienki na poddaszu.

Salon z aneksem

Aneks kuchenny powinien być wkomponowany w styl, jaki tworzy aranżacja salonu. Jeżeli lubimy nowoczesne wnętrza o minimalistycznym, nieco sterylnym charakterze, nie możemy mieć kuchni rustykalnej z dębowymi meblami i zazdrostkami w oknach. Do nowoczesnych wnętrz najlepiej pasują meble kuchenne wykonane z błyszczącego laminatu. Warto w drzwiczkach zastosować te same uchwyty, w które wyposażona jest np. komoda w salonie czy szafa, by zachować spójną całość wystroju.

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej zrezygnować z wiszących szafek kuchennych. Na ścianie można zaś powiesić dekoracje ścienne z pokoju: obrazy czy fotografie. Jeżeli jednak wiszące szafki kuchenne okażą się niezbędne, np. ze względu na ograniczoną powierzchnię, można zastosować lustrzane drzwiczki czy mleczne szkło, które nada całości lekkości i stanie się dodatkowym elementem dekoracyjnym.

Stojące szafki kuchenne powinny mieć nóżki zamiast ciężkich podestów. Nada to im lekkości i połączy z meblami salonowymi. W związku z tym, że aneks kuchenny najczęściej rozmieszczony jest na jednej ścianie, warto wykorzystać nowoczesne meble kuchenne, takie jak obrotowe szafki narożne czy szafki typu cargo, które pomieszczą wszystkie niezbędne sprzęty i wyposażenie kuchni.

Umowną granicą między częścią pokojową a kuchenną stanowi najczęściej barek. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w pomieszczeniu, w którym brakuje miejsca na stół jadalniany. Część barku może być zabudowana, by uzyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie produktów czy np. zastawy stołowej. Wysokie krzesła barowe mogą nawiązywać do mebli pokojowych, mieć np. tę sama tapicerkę co kanapa lub nogi z tego samego materiału.

Meble salonowe powinny być wielofunkcyjne. Jeżeli brakuje nam miejsca na poddaszu do stworzenia osobnej sypialni, wiadomo, że potrzebne nam będzie łóżko do spania. Nie powinniśmy jednak wybierać łóżka ze stelażem i materacem, ale postawić na np. narożnik, na którym w ciągu dnia wygodnie rozsiądą się nasi goście, a wieczorem rozłożony posłuży nam za miejsce do spania.

Pamiętać należy, że wszystkie meble zarówno w pokoju, jak i w części kuchennej, powinny być ustawione lub zawieszone na tej samej wysokości. Różne rozmiary mebli wprowadzają chaos i nie są dobrze odbierane w małych, łączonych wnętrzach.

Aranżacja sypialni

Sypialnia na poddaszu to najczęstsze rozwiązanie jakie mają domy z poddaszem. Schody wewnętrzne oddzielają ją od gwaru parterowej strefy dziennej.

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

W przypadku osobnego mieszkania na poddaszu w sypialni najczęściej musimy znaleźć miejsce na garderobę. Jeżeli nie mamy powierzchni ok. 2 mkw, którą będzie można przeznaczyć na osobne pomieszczenie na odzież i inne wyposażenie każdego gospodarstwa, musimy zaadaptować część powierzchni sypialni. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi przesuwnych, które zamontować można pod skosami. Drzwi przesuwne wykonywane są także na wymiar, ich skrzydła można więc przyciąć do wymaganego kształtu. W ten sposób wykorzysta się często zmarnowaną powierzchnię pod skosami.

Jeżeli projekt wnętrza przewiduje dodatkowe pomieszczenie ok. 2,5 mkw, możemy tam umieścić osobną garderobę. Taka powierzchnia pozwoli na ustawienie szaf, półek czy wieszaków, jednocześnie pozostawiając miejsce na swobodną komunikację. Do garderoby powinny prowadzić drzwi z sypialni – jest to najwygodniejsze rozwiązanie.

Aranżacja łazienki

Bardzo ważne jest funkcjonalne urządzenie łazienki na poddaszu. Niewielkie projekty domów nie mają na nią zbyt wiele miejsca, warto więc dobrze przemyśleć projekt i wyposażenie łazienki. Jeżeli jest taka możliwość, nie wstawiajmy do małej łazienki pralki – być może rodzice zgodzą się na wspólne korzystanie z jednego urządzenia. Jeżeli jednak młoda para woli mieć swój sprzęt, powinna wybrać pralkę ładowaną od góry, wąską a długą, która nie potrzebuje zbyt dużo miejsca.

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Zamiast wanny należy zamontować kabinę prysznicową. Mała łazienka z przeszklonymi drzwiami kabiny może wydawać się większa niż jest w rzeczywistości. Ważne, by projekt łazienki nie przywidywał usytuowania kabiny na wprost drzwi – takie rozmieszczenie przytłacza małe pomieszczenie.

Kolory w małej łazience powinny być jasne, a format płytek ceramicznych niewielki bez zbędnych dekoracji. Bardzo istotne jest lustro – idealnym rozwiązaniem jest montaż lustra na całej ścianie, co powoduje nawet dwukrotne powiększenie małego pomieszczenia.

Comments are closed.