Archive for category Nowości na rynku

W nowych domach bez meldunku

Posted by on wtorek, 26 Październik, 2010

Od 2014 roku zniknie obowiązek meldunkowy. Jeżeli więc dopiero zaczynamy wybierać projekty domów, po wybudowaniu domu może się okazać, ze nie będziemy musieli zgłaszać nowego miejsca zamieszkania.

Ustawa o ewidencji ludności, poparta przez Senat, wraca teraz do Sejmu. Zakłada ona, że od 1 stycznia 2014 roku zniknie obowiązek meldunkowy. W rejestrze PESEL nie będzie już informacji o naszym adresie zameldowania, kraju zamieszkania, nie będą gromadzone również informacje o wjazdach i wyjazdach z Polski. Niestety koszty budowy domu ciągle są duże i nie każdego stać na nowy własny dom.

Choć ustawa przewiduje brak meldunku od 2014 roku, to już od przyszłego wymogi ewidencyjne będą ułatwione. W tej chwili kiedy zamieszkujemy nowy dom jednorodzinny, musimy najpierw zgłosić wymeldowanie, czekać na akceptację, tzn. potwierdzenie dokumentem, i dopiero później możemy zgłosić nowe miejsce zamieszkania.

W nowych domach bez meldunku

Już od 2011 roku przeprowadzając się do nowego domu, zgłaszając meldunek będziemy mogli jednocześnie wymeldować się z poprzedniego miejsca zamieszkania. Budowa domu i tak wymagała mnóstwa formalności ? na sam koniec czeka nas przynajmniej jedna wizyta w urzędzie mniej.


Szklane łazienki

Posted by on sobota, 16 Październik, 2010

Ostatnio na rynku pojawiło się bardzo dużo szklanych elementów aranżacji wnętrz. Szkło dawno przestało pełnić w domach rolę luster i… szyb okiennych.

Projekty domów nowoczesnych charakteryzują się prostotą i minimalizmem, a materiały wykończeniowe to głównie drewno, kamień i elementy stalowe, które używane są do budowy domu.

Coraz powszechniej stosuje się także szkło, jako nie tylko element dekoracyjny, ale także budulec. Widzimy więc schody wewnętrzne o szklanych stopniach, meble o szklanych blatach czy w końcu przeszklone ściany, które wychodząc na południe doświetlają i dogrzewają pomieszczenie.

(Szklane łazienki, fot. gifts-glass.com)

Szkło na dobre zagościło się także w łazience. Projekty małych łazienek bardzo łatwo optycznie powiększyć przez zastosowanie dużego bądź wielu małych luster na ścianie. Doskonale spełnią też takie zadanie szklane pustaki, czyli tzw. luksfery. Szklana mozaika może również stanowić ściankę dzielącą dużą łazienkę, za którą można ustawić np. wannę dla zwiększenia relaksu i poczucia intymności podczas kąpieli.

Niesamowite wrażenie robi szklana armatura sanitarna. Mleczne lub barwione szkło, z którego wykonana jest umywalka nadaje łazience niepowtarzalnego charakteru, nieco ekstrawaganckiego, ale wobec którego nie można przejść obojętnie.

Projekty domów są różne jak ich późniejsi właściciele. Jeżeli nie podoba nam minimalistyczny, nowoczesny styl wnętrz, często chłodny w swej prostocie, możemy zdecydować się na bardziej klasyczne rozwiązania. Najważniejsze, że mamy wybór a nowoczesna alternatywa staje się coraz bardziej zaskakująca.