Archive for category Pomieszczenia na poddaszu

Przestrzeń mieszkania

Posted by on środa, 30 Styczeń, 2013

Praktyczność określonego projektu zależy w dużej skali od tego, jakie są nasze prawdziwe oczekiwania. Jedni wybierają bowiem budynki projekty zwykłe i niewiele skomplikowane z tradycyjnie rozłożonymi pokojami, a pozostali szukają takich, które są nietypowo oryginalne. Prawdą jednak jest, że ciągle każdy wykryje dla siebie zadowalający projekt domu jednorodzinnego z takimi drobiazgami, które wiernie całkowicie mu pasują.

W poszukiwaniu praktycznych i zarazem modnych projektów, warto sięgnąć na stronę internetową dom.pl po porady. Znajdziemy tam albowiem zarówno porady, w jaki sposób dokonać wyboru dogodnego planu, ale też multum fascynujących konceptów na ciekawy model. Warto więc już teraz przejrzeć dom.pl projekty i zobaczyć, że wyszuka się tam budynek dla wszystkich, nawet niesamowicie wymagającego człowieka. Wychodzi na to, że nietypowo praktyczne są przede wszystkim domy parterowe dlatego, że nie mają one schodów, toteż nie musimy w późniejszym wieku zamartwiać się chodzeniem się po wiadomej powierzchni. Również dzieciaki są bezpieczne, dlatego również tego typu projekty są wybrane przez dużą ilość rodzin. Wybierane są również budynki jednorodzinne z użytkowym poddaszem, gdyż można je także bardzo ładnie wykończyć. Dlatego też dla dużej ilości ludzi jest to także funkcjonalne rozwiązanie. Najważniejsze jest jednak to, aby nie tylko na zewnątrz domek się nam podobał, ale głównie plany domów były dla nas dobre. Praktyczne modele posiadają jeszcze jedną niesamowicie wspaniałą przewagę. należy bowiem przyznać, że budowanie domu prostego i mało złożonego, jeżeli chodzi o konstrukcje dachu czy także pokoi jest tańsza i szybsza. Obniża się wówczas cenę wybudowania domu i dla wielu jest to szczegół decydujący. Takie plany są więc kapitalne dla każdego, kto w tej materii pragnie zaoszczędzić.


Światło w pokoju

Posted by on poniedziałek, 10 Grudzień, 2012

Nie lubisz tego stanu,gdy masz zgorzkniały nastrój oraz samopoczucie? W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest spotkać kogoś kto ma dobry humor. Wpływa na to wiele czynników.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak na nas wpływa źle dobrane światło w naszym mieszkaniu na nasze samopoczucie. Bardzo często nabywamy lampy nie zwracając uwagi jakie światło zostawia. Zdarza się że lampy świecą jaskrawym światłem, które wręcz razi w oczy. Często takie oświetlenie posiada zimny odcień, przez co także atmosfera w danym miejscu ulega pogorszeniu. Nie właściwe dobrane światło może również powodować boleść głowy lub nawet zawroty. Dlatego również, jeżeli któraś lampa w naszym mieszkaniu nam nie odpowiada to powinniśmy ją wynieść. W obecnych czasach sklepów, w jakich możemy zakupić oświetlenie jest bardzo wielu. Jednakże najlepiej jest kupować lampy w renomowanych sklepach, które mają towary zacnego wytwórcy. Warto zastanowić się nad rodzajem nowoczesnego oświetlenia.

W obecnych czasach bardzo dużo ludzi decyduje się na to aby zakupić kinkiety nowoczesne.Charakteryzują się przede wszystkim tym, że zostawiają ładne, miłe, lekkie światło. Lampy współczesne mają to do siebie że posiadają regulację jasności światła. Dzięki temu potrafimy sami postanowić o tym jak jasno w pomieszczeniu ma być. Oczywiście lampy kuchenne posiadają dodatkową izolację dzięki której para wodna, która tworzy się podczas kucharzenie nie doprowadzi do żadnego spięcia. Takie dodatkowe lampy są też do oświetlenie łazienki. Również lampy sufitowe mają bardzo interesujące kształty i zrobione są z lekkich surowców. Podczas urządzenia salonu także wielki udział ma oświetlenie. Lampy stojące czy podwieszany sufit z reflektorami o wiele poprawiają wystrój wnętrze. Dlatego również jeżeli nasze dotychczasowe oświetlenie nam nie odpowiada to powinniśmy jak najprędzej zakupić nowe nowoczesne oświetlenie, które znacznie polepszy komfort, wygodę wszystkich domowników, mieszkańców.


Oryginalne aranżacje wnętrz z tynku strukturalnego

Posted by on sobota, 24 Listopad, 2012

Jeżeli chcemy uzyskać na naszych ścianach różnorodne efekty, możemy zastosować na nich szlachetny tynk ozdobny (tzw. strukturalny). Tylko od naszej inwencji zależy jego faktura, a przedmioty na co dzień używane do zupełnie innych celów, mogą posłużyć nam jako narzędzia remontowe.

Tynk strukturalny jest już dość często używany w naszych domach i to bez względu na to czy są one urządzone tradycyjnie czy w stylu nowoczesnym. Dzięki przenikającym się kolorom oraz wyraźnym fakturom tworzy bardzo mocny akcent dekoracyjny we wnętrzu. Ozdobienie ściany tynkiem strukturalnym nadaje jej oryginalny wygląd.

Tynk ozdobny najlepiej prezentuje się w dużych pomieszczeniach, gdzie powierzchnia ściany jest mocno wyeksponowana. W niewielkich mieszkaniach natomiast, możemy użyć tynku strukturalnego do zaakcentowania np. jednej ściany w pokoju bądź jakiegoś elementu wyposażenia.

Tynk strukturalny możemy położyć praktycznie na każdy rodzaj ścian: gipsowe, betonowe, cementowe czy drewniane. Możemy użyć go także do remontów ścian starszych ? jeżeli farba z niej nie odchodzi i się nie łuszczy, musimy ścianę zmatowić, przemyć, a następnie prawidłowo nałożyć na nią tynk.

Dzięki fakturze tynku strukturalnego możemy ukryć pod nim niedoskonałości powierzchni ścian. Często wykorzystuje się tą metodę w starym budownictwie, zdarza się jednak, że i w nowych domach, postawionych przez niesolidną ekipę trzeba maskować niedociągnięcia właśnie tynkiem ozdobnym.

Kolejną zaletą tynku strukturalnego jest jego odporność na wilgoć i uszkodzenia. Dzięki temu możemy zastosować go w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Istotne jest także to, że możemy ten tynk myć oraz szorować bez strachu, że jego faktura ulegnie zniekształceniu bądź zacznie odpadać od ściany.

Niestety są i wady ? przede wszystkim wysoka cena i mała wydajność.

Oryginalne aranżacje wnętrz z tynku strukturalnego

Tynkowanie – zrób to sam

 • Ściana, na którą planujemy nałożyć tynk strukturalny musi zostać oczyszczona z brudu i tłuszczu. Jeżeli na ścianie znajdują się np. ślady po wierceniach czy głębokie rysy ? należy je dokładnie zaszpachlować i wygładzić.
 • Przed położeniem masy tynkarskiej musimy ścianę zagruntować lub położyć na niej tynk podkładowy. Warto nałożyć podkład, który polecany jest przez producenta tynku strukturalnego. Czynność tą wykonujemy pacą nierdzewną ( rdza jest bardzo trudna do usunięcia).
 • Po wyschnięciu gruntu nakładamy tynk na ścianę. Wcześniej należy go dobrze wymieszać (np. wiertarką z mieszadłem).
 • Starajmy się nakładać tynk w miarę równo, zachowując jednakową grubość (2-5 mm). Średnie zużycie tynku to 0,3 kg masy na metr kwadratowy.

Zanim tynk wyschnie, mamy wiele możliwości, aby nadać mu odpowiednią fakturę. Wykorzystać w tym celu możemy tak naprawdę wszystko co tylko mamy pod ręką: wałki, gąbki, gazety, szmatki, gumowe rękawice itp. Możemy także tworzyć wzory za pomocą szablonów, które mogą imitować wzory drapane, zamazywane lub przenikające się. Tu liczy się przede wszystkim nasza wyobraźnia i kreatywność.

Malowanie ściany

 • Jeżeli masa jest już sucha, możemy nakładać farbę. Używamy w tym celu pędzelka, wałka z gąbki lub samej gąbki.
 • Tynk nie barwiony możemy pomalować dowolnie wybranym kolorem, a nawet dwoma. W tym przypadku najpierw bardzo dokładnie nakładamy farbę w zgłębieniach za pomocą pędzelka.
 • Po wyschnięciu pierwszej warstwy, nakładamy drugi kolor farby za pomocą wałka z gąbki, delikatnie przesuwając nim po ścianie tak, aby pokrył jedynie wypuklenia.

Pamiętajmy także, że ściana z fakturą może być ostra i chropowata. Warto jeszcze przed malowaniem przetrzeć ją papierem ściernym, aby uniknąć w przyszłości np. bolesnego obtarcia.


Tapety do mieszkania

Posted by on czwartek, 15 Listopad, 2012

Współczesne rozwiązania urządzenia ścian mieszkaniu sprawiają ze możemy nie tylko wybrać jeden z wielu rodzai ich aranżowania ale także możemy scalać kilkanaście technik i wykańczać nimi przestrzenie ścian. Tapety winylowe są to tapety z wytłoczonym fasonem dzięki czemu są bardzo przyciągające. Osiągalne są w sklepach budowlanych, hurtowniach z artykułami do domu, mieszkaniu a także sklepikach internetowych.

Tak samo farby akrylowe, lateksowe, winylowe, zmywalne lub farby transparentne. Farby transparentne służą do tworzenia nieczułych na wilgoć powłoki, bardzo interesujących. Jeśli dekorujemy ściany farbami to jednocześnie możemy się posłużyć do ich urządzania szablonami malarskimi, naklejkami na ściany, brokatem dodawanym do farb albo tynkiem ozdobnym. Farba zmywalna do ścian jest o tyle dobra że przypadku jej poplamienia chociażby przez dzieci możemy szybko wyczyścić poplamienie mokrą lub suchą ściereczką. W przypadku zwykłych farb akrylowych nie jest to wykonywalne. Farby moglibyśmy podzielić według zastosowania. Z pewnością farby zmywalne zastosujemy w pokojach dziecinnych, salonach i w kuchniach oraz w jadalniach. Tam gdzie ściany są narażone na częste poplamienia i zachlapania. Farby lateksowe zadowolą nasze oczekiwania w sypialni a także w salonie bowiem charakteryzująca się mocnym kryciem, dużą wydajnością jak również solidnością odcieni farby.

Kolory mogą wpływać na nasz relaks, dlatego warto wybierać zawsze odcienie uspokajające a nie irytujące oczy. Świetliste z dodatkami mocniejszych nacisków z pewnością będą znakomitym wyjściem. Podejmując decyzję o typie farby czy tapety powinniśmy wziąć uwzględnić różne parametry, m.in. typ miejsca, efekt ozdobny jaki chcemy uzyskać jak również także typ i ilość światła, które będzie wpływać na dekorowaną powierzchnię.


Urządzamy łazienkę na poddaszu

Posted by on wtorek, 30 Październik, 2012

Jeżeli planujemy urządzić naszą łazienkę na poddaszu pamiętajmy, że realizując ten plan możemy natrafić na wiele przeszkód. Ukośne ściany czy belki mogą skutecznie utrudniać wykonanie wymyślonej przez nas aranżacji. Sposobem na to może być próba wykorzystania tych elementów architektonicznych tak, by nasza łazienka zyskała niepowtarzalny wystrój.

Łazienka na poddaszu to często wybór między funkcjonalnością a pięknem. Pojawiające się w niej ?niewygodne? elementy (np. skośne ściany) zabierają cenną powierzchnię. Dlatego też, aby zminimalizować powstały z tego powodu problem, warto optymalnie rozmieścić poszczególne elementy wnętrza

Projekt łazienki

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać, aby jak najlepiej rozplanować przestrzeń w łazience, jest podział elementów na grupy według częstotliwości ich używania. Wiadomo, że umywalka czy lustro są często używane i powinniśmy umieścić je przy dłuższej ścianie, co zapewni nam swobodny do nich dostęp. W przestrzeni powstałej pod skosami ustawiamy natomiast elementy niewymagające dużej przestrzeni w pionie, np. półki czy kosze na bieliznę.

Jeżeli chodzi o meble i sprzęty AGD, które mamy w łazience, warto zastanowić się czy na pewno wszystkie muszą się w niej znajdować? Niektóre z nich może po prostu należy przenieść do innego pomieszczenia np. pralkę do kuchni. Usunięcie wszelkich bibelotów i zbędnych gadżetów to także sposób na uzyskanie dodatkowego miejsca w niewielkiej łazience.

Urządzamy łazienkę na poddaszu

Kolejna sprawa to armatura sanitarna. Często okazuje się, że jest ona po prostu źle dopasowana (zbyt duża) do naszej łazienki lub zwyczajnie niewygodna. Zastanówmy się dobrze, czy wanna w tak małym pomieszczeniu to naprawdę dobry wybór? Może lepiej z niej zrezygnować na rzecz kabiny prysznicowej, co znacznie poprawi komfort korzystania z małej łazienki. Wybierając kabinę pamiętajmy także, że przesuwane drzwi (zamiast otwieranych) to również poprawa funkcjonalności naszej łazienki.

Warto również użyć kilku sztuczek, aby optycznie powiększyć wnętrze łazienki. Możemy na przykład użyć przezroczystych ścianek działowych wydzielając nimi obszar prysznica od reszty pomieszczenia. Dzięki temu, odbijające się w nich światło spowoduje złudzenie większego wnętrza.

Wybór odpowiedniego oświetlenia to kolejna ważna kwestia. W tym przypadku zamiast jednej dużej lampy powinniśmy zdecydować się na kilka mniejszych (np. lamp halogenowych). Na rynku dostępnych jest wiele interesujących rozwiązań, jak na przykład podświetlana armatura łazienkowa.

Pamiętajmy także, że im jaśniejsze kolory wnętrz, tym łazienka wydaje się większa!

Okna w łazience na poddaszu

Wyposażenie łazienki pod oknem zależy przede wszystkim od wysokości ścianki kolankowej. Ścianka kolankowa to zewnętrzna ściana poddasza, na której opiera się konstrukcja więźby dachowej. Od jej wysokości zależy wysokość pomieszczeń na poddaszu.

Niska ścianka kolankowa bardzo utrudnia aranżację wnętrza łazienki. Pod zamontowanym na skosie oknem raczej nie uda nam się ustawić żadnego wyposażenia łazienki. Możemy za to wykorzystać powstałe miejsce na dodatkowe półki bądź zamontować tam długi (lecz nie wysoki) grzejnik łazienkowy.

To drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze z uwagi na prawidłową cyrkulację powietrza w łazience. Jak wiadomo, grzejniki montuje się pod oknem (bez znaczenia czy jest to okno ścienne czy połaciowe). Jeśli pod oknem znajduje się parapet, powinien on posiadać otwory, które umożliwiają prawidłowy ruch powietrza w pomieszczeniu.

Jeżeli ścianka kolankowa przekracza 80 cm, to będziemy mogli już ustawić po oknem np. toaletkę. Dzięki takiemu ustawieniu, wykonywanie np. makijażu będzie o wiele łatwiejsze. Naturalne światło oddaje prawdziwy koloryt naszej cery, a i padające promienie słoneczne nie będą odbijać się od ustawionego tyłem do okna lustra.

Możliwość ustawienia wanny pod oknem, to także jedno z rozwiązań w sytuacji, gdy ścianka kolankowa jest wyższa. Kąpiel pod gwiazdami?brzmi cudownie i na pewno wprowadzi nas w niesamowity nastrój.

Jeżeli pod oknem zamierzamy umieścić umywalkę, która ma głębokość ok. 50-55 cm, to wysokość ścianki kolankowej musi wynosić co najmniej 140 cm. Taka wysokość pozwoli nam swobodnie stanąć i korzystać z umywalki, a jej powierzchnia przy ścianie zostanie odpowiednio wykorzystana ( stawiamy tam np. przybory toaletowe).


Jak urządzić pokój ucznia?

Posted by on czwartek, 20 Wrzesień, 2012

Nieprawidłowe zagospodarowanie miejsca do nauki w pokoju dziecka, może być przyczyną wielu problemów. Zmęczenie, brak koncentracji, problemy ze wzrokiem czy wady postawy ? to tylko niektóre z nich. Jak zadbać nie tylko o komfort pracy naszego dziecka, ale również o jego zdrowie? Postaramy się w tym pomóc.

Wymiary biurka

Jak wiadomo ? najważniejsze jest biurko. To przy nim dziecko spędza najwięcej czasu odrabiając lekcje. Jego wymiary muszą być dostosowane do wzrostu dziecka.

Wygląda to następująco:

 • wzrost 98 ? 121 cm ? siedzenie w odległości 26 cm od podłogi, blat stołu w odległości 46 cm
 • wzrost 121 ? 127 cm ? siedzenie w odległości 30 cm od podłogi, blat stołu w odległości 52 cm
 • wzrost 127 ? 142 cm ? siedzenie w odległości 34 cm od podłogi, blat stołu w odległości 58 cm
 • wzrost 142 ? 157 cm ? siedzenie w odległości 38 cm od podłogi, blat stołu w odległości 64 cm
 • wzrost 157 ? 172 cm ? siedzenie w odległości 42 cm od podłogi, blat stołu w odległości 70 cm

Blat biurka musi być na tyle głęboki, by dawał pełną swobodę z jego korzystania. Pamiętajmy, że muszą się na nim zmieścić książki, przybory szkolne, lampka czy monitor.

Bardzo ważne jest także odpowiednie krzesło z którego korzysta nasze dziecko. Powinno ono mieć regulację oparcia i wysokości siedziska oraz podłokietniki. Siedząc, dziecko powinno mieć zgięte (pod kątem prostym) w kolanach nogi i opierać stopy na podłodze. Jeżeli uczeń nie sięga do podłogi, należy postawić podnóżek o regulowanej wysokości.

Jak urządzić pokój ucznia?

Monitor  

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego monitora dla naszych dzieci. Jeżeli nie posiadamy ekranu LCD, zadbajmy,  by monitor przy którym pracuje uczeń, posiadał częstotliwość odświeżania co najmniej 75Hz.

Ustawienie monitora to kolejna ważna sprawa. Powinien być oddalony od oczu dziecka o ok.45-75 cm i należy ustawić go tak, by górna jego krawędź znajdowała się na wysokości oczu lub niewiele poniżej.

Gdzie postawić biurko?

Siedząc przy biurku uczeń powinien także widzieć  cały pokój, a przynajmniej drzwi wejściowe. Daje mu to uczucie komfortu i swobody.

Biurko dziecka powinno stać w miejscu, gdzie dochodzi światło dzienne. Najlepiej, aby padało z lewej strony ( dla leworęcznych z prawej). Naturalne światło jest najlepsze dla dobrego samopoczucia, a co za tym idzie, daje lepsze efekty pracy umysłowej. Dotyczy to także pracy przy komputerze ? światło padające z lewej strony nie odbija się w monitorze.

Niestety, często jest jednak tak, że naturalne światło to za mało. Szczególnie zimą, gdy w godzinach powrotu dziecka ze szkoły jest już ciemno.

Oświetlenie biurka

Jednym z rozwiązań oświetlenia biurka jest lampka z długim, regulowanym ramieniem, które pozwala na dowolne kierowanie światłem. Jej zadaniem jest odpowiednie oświetlenie blatu biurka i znajdujących się na nim przyborów szkolnych, a nie świecenie w twarz dziecka. Tak samo jak w przypadku światła naturalnego, dla praworęcznych lampka powinna stać z lewej strony, dla leworęcznych ? z prawej.

Najlepsza odległość między biurkiem a źródłem światła to ok. 35-50 cm.

Najlepszym rozwiązaniem, dla dobrego oświetlenia biurka, jest wybór żarówek halogenowych lub lamp LED. Emitują one najbardziej zbliżoną do naturalnego barwę światła. Dzięki temu, oświetlenie to nie męczy wzroku oraz wpływa na polepszenie skupienia.

Światło w pokoju dziecka

Jak wiadomo, pokój dziecka służy nie tylko do spania czy nauki, ale również ( i chyba przede wszystkim) do zabawy. Pamiętajmy, wybierając odpowiednie oświetlenie do tego właśnie pomieszczenia, że ogólne światło sufitowe powinno rozjaśniać całą przestrzeń wokół biurka. Chodzi głównie o to, by kontrast między oświetlonym blatem a resztą pokoju był jak najmniejszy.


Aranżacja wnętrza w stylu angielskim

Posted by on wtorek, 31 Lipiec, 2012

Jeśli zależy nam na eleganckim ciepłym wnętrzu z odrobiną ?luzu? a zarazem bardzo dekoracyjnym pomieszczeniu to warto wybrać styl angielski bądź shabby chic.

W poprzednich artykułach opisywaliśmy styl meksykański, wnętrza eko oraz aranżacje wnętrz w stylu orientalnym. Modne są również wnętrza w stylu glamour. Dziś przedstawiamy cechy kolejnych aranżacji.

Wystrój wnętrza w stylu angielskim

W tym stylu przeważają elementy rustykalne jednak motywem przewodnim są kwiaty. Najbardziej wykorzystywanym motywem kwiatowym jest róża. Zazwyczaj umieszcza się na zasłonach, obiciach krzeseł, tapetach, porcelanie itp. przedmiotach.

Pionowe pasy są tez motywem bardzo często wykorzystywanym w aranżacjach tego typu wnętrz. Dlaczego? Stanowią one świetne tło dla haftów, kompozycji kwiatowych, oraz obrazów przedstawiających romantyczne pejzaże. Detale jakie uzupełniają design to np. porcelanowe figurki, stare zegary czy fotografie o odpowiednio dobranych ramkach. W antykwariacie znajdziemy wiele przedmiotów, które będą pasowały do tego stylu.

Aranżacja wnętrza w stylu angielskim

Kolory ścian to najczęściej pastele i rozbielone odcienie barw np. delikatne zielenie, żółcie i błękity. Możliwe jest też łączenie wzorów np. przykład tapety w pasy z kraciastymi plenami, ale należy pamiętać o zachowaniu zbliżonej kolorystyki, aby całość współgrała ze sobą.

Meble są solidne, dębowe lub brzozowe, czasem lakierowane, bądź z dodatkami pozłoty w elementach rzeźbionych. Warto wybierać komódki z mnóstwem szufladek, biblioteczki i pojemne szafki bo to one są świetnym elementem wykończeniowym pomieszczenia. Ciekawym i wartym postawienia w domu jest konsolka, która wygląda jak ?przecięty? stolik postawiony przy ścianie, zazwyczaj z dołączonym lustrem. Styl kieruje się niewątpliwie zasadą czym więcej mebli tym lepiej.

Wystrój wnętrz w stylu shabby chic

Słowo ?shabby? w języku angielskim oznacza tyle co ?zniszczony, sfatygowany?. Styl popularność zdobył w USA natomiast wywodzi się z Wielkiej Brytanii (nazwa po raz pierwszy pojawiła się w latach 80, ale do użytku weszła dopiero w 1996 roku). Najlepszymi dodatkami do takiej aranżacji będą przedmioty postarzone (naznaczone duchem czasu),dlatego np. warto wybrać się do antykwariatu i tam takowe zakupić. Można również nabyć na rynku nowoczesne elementy, które przy użyciu odpowiednich technik są postarzane.

Stare dodatki dodają uroku temu stylowi, dlatego warto wykorzystać różnego rodzaju staroświeckie makatki, falbanki i serwetki. Co do zdobień panuje pełna swoboda. Na ścianach należy zawiesić obrazki, które wpasują się w design np. wiejskie pejzaże, ludzi pracujących na roli itp.

Aranżacja wnętrza w stylu shabby chic

Styl shabby chic przypomina skrzyżowanie stylu prowanskiego ze stylem angielskim, gdyż można doszukać się elementów z obu motywów. Wzory kwiatowe zwłaszcza róże są wykorzystywane jako motyw na tapetach i wielu innych elementach wyposażenia i dodatkach np. zasłonach, serwisach czy obrusach.

Ten styl zyskał określenie kobiecego z uwagi na kolory jakie są stosowane w tej aranżacji. Podstawą są stonowane, rozmyte odcienie barw np. subtelne błękity, szarości i zielenie, oraz pudrowy róż. Niewątpliwie pomieszczenie wykończone według zasad shabby chic będzie przytulne, pełne ciepła i miłe dla oka.


Styl meksykański czy styl kolonialny?

Posted by on środa, 25 Lipiec, 2012

W poprzednich artykułach opisaliśmy styl eko i style orientalne. Dziś kolejne sposoby na oryginalne aranżacje wnętrz. Styl meksykański to połączenie wielu kultur i kolorów, natomiast styl kolonialny wprowadza odrobinę dalekiego wschodu do europejskich pomieszczeń.

W stylu meksykańskim panuje barwna, oryginalna i żywa atmosfera. Główną przyczyną jest wielokulturowość kraju. Styl kolonialny natomiast łączy egzotykę i klasyczny wystój wnętrz. Należy jednak pamiętać, że styl kolonialny może być interpretowany na wiele sposobów z uwagi na różnorodność elementów afrykańskich, arabskich i indyjskich, z uwzględnieniem wpływów kolonizatorów, czyli Anglii, Hiszpanii, Francji, oraz Portugalii.

Styl meksykański czy styl kolonialny?

Kolory wnętrz

W stylu meksykańskim panują świeże, intensywne barwy, z możliwym zastosowaniem intensywnych kontrastów. Główną rolę odgrywają kolory ciepłe i słoneczne, takie jak: czerwień, pomarańcz, żółć, złoto i brąz. A chłodniejsze mogą posłużyć jako kontrast. Charakterystyczne są ornamenty, które są bogate w ilość wzorów. Na tkaninach i dodatkach pojawiają się obrazki ukazujące zwierzęta, elementy meksykańskiego stroju ludowego, oraz tradycyjne instrumenty muzyczne. Powtarzającym się motywem jest słońce oraz ornamenty złożone z geometrycznych kształtów.

Styl kolonialny charakteryzuje się ?kolorami ziemi? ? brązami, beżami i wanilią. Dodatki najlepiej jeśli zostaną dobrane w brązach lub ciemnej zieleni, oraz barwach pochodzących od natury. Natomiast wzory na ścianach powinny być inspirowane naturą np. kwiatowe.

Dodatki

Meksykańska aranżacja często wykorzystuje obrazy i lustra ale w rzeźbionych ramach, ciekawym urozmaiceniem są tez figurki w stylu etnicznym i instrumenty muzyczne. Warto do stylizacji zastosować elementy pochodzące z Meksyku np. kapelusz czy marakasy. Ciekawym dodatkiem jest kaktus, jeżeli jednak ktoś nie lubi roślin to warto postawić na graficzne motywy np. roślinne. Tkaniny wykorzystane do tego typu aranżacji powinny być wzorzyste o soczystych barwach. W kulturze meksykańskiej często przejawia się motyw koralików, dlatego można je powiesić przy firance lub we drzwiach zamiast.

Na ostateczny wizerunek stylu kolonialnego mają wpływ dodatki. Dlatego, dobrym rozwiązaniem mogą być zdjęcia wykonane stylem sepi i obrazy, które posiadają ramy z ciemnego drewna oraz dywany z orientalnym motywem. Pasują też elementy z kości słoniowej lub hafty.

Ważnym akcentem w stylu kolonialnym jest drewno egzotyczne ? o ciemnej barwie np. mahoń i teak. To z niego wykonywane są meble (proste z dekoracyjnymi akcentami) pasujące do aranżacji. Aksamit jest wykorzystywany do obić mebli i krzeseł. Drewno egzotyczne stosowane jest również na podłogi, schody i balustrady. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie bambusa, rattanu, oraz wikliny, które nadadzą lekkości aranżacji.


Aranżacje w stylach orientalnych

Posted by on wtorek, 17 Lipiec, 2012

Aranżacje wnętrz inspirowane Orientem czy egzotyką mają pewne wspólne cechy, ale zdecydowanie różnią się od aranżacji europejskich. Jednak każdy ze stylów oferuje zupełnie inny design. Styl indyjski to bogactwo nasyconych barw, japoński zaś cechuje prostota.

Styl japoński a styl indyjski

Styl japoński pochodzi z Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie we wnętrzach panuje zdecydowana prostota, perfekcjonizm tkwiący w każdym detalu oraz aura wyciszenia. Ponieważ w japońskiej aranżacji to filozofia Zen odgrywa znaczącą rolę. Wnętrze powinno sprzyjać koncentracji, dlatego styl pozbawiony jest dodatkowych elementów, które rozpraszają uwagę.

Styl indyjski nie kieruje się filozofią zen lecz mnóstwem swobody, improwizacji oraz radości. To przeciwieństwo stylu poprzedniego. Detale odgrywają tu znaczącą rolę, dlatego mile widziane są orientalne kolorowe drobiazgi: figurki, obrazy, lampiony i pudełeczka.

Aranżacje w stylach orientalnych

Kolorystyka

Styl japoński nie oznacza całkowitej rezygnacji z dodatków. Jednak trzeba wybierać tradycyjne elementy najlepiej w japońskim stylu, co również ożywi przestrzeń np. drzewko bonsai w porcelanowej misie, kompozycje kwiatowe w japońskim stylu (tzw. ikebany) i grafiki z tradycyjnymi, orientalnymi motywami. Barwy powinny być spokojne, sprzyjające refleksji. Pojawiają się zatem: biel, beże, zielenie i brązy. Jednak można dostrzec kontrastowe połączenia kolorów np. czerni z bielą jednak w zestawieniach tych zawsze bardzo ważna jest harmonia przeciwieństw ? żadna z barw nie może zdominować wnętrza.

W Indiach stosuje się kontrastowe zestawienia kolorystyczne. Przeważają barwy ciepłe ? odcienie czerwieni, żółci i pomarańczy ? ale pojawiają się także akcenty zielone, niebieskie i fioletowe. Nie brakuje także złoceń. Te kolory wnętrz są wykorzystywane zarówno do wykończenia pomieszczeń jak i mebli. Dodatkowo wykorzystywane są też tkaniny. Zwiewne bądź atłasowe, pełnią rolę zasłon, baldachimu nad łóżkiem, lub narzuty na tapczan. Kolorowe lub wyszywane poszewki na poduszki są bardzie ciekawym dopełniającym elementem designu tego stylu.

Wycieszenie a doznania zmysłowe

W Japonii meble różnią się od tych jakie na co dzień znają Europejczycy. Skrzynie, ławy, oraz siedziska z poduszkami. Popularne są też tradycyjne, bambusowe maty zwane tatami. Shoji ? są to przesuwane ekrany oklejane specjalnym, półprzezroczystym papierem w krajach europejskich znane są w jako parawan albo przesuwane drzwi. Wszystko to powiązane jest z filozofią Zen, która odznacza się dążeniem do pełnej harmonii wszystkich elementów pomieszczenia.

Dla kultury indyjskiej ważne są nie tylko doznania wzrokowe ale i zapachowe. Dlatego do aranżacji tego stylu wykorzystuje się kominki zapachowe i kadzidełka, które są łatwo dostępne w polskich sklepach. Ciekawy efekt oświetlenia wpasowujący się w styl indyjski otrzymamy, gdy zastosujemy zasłony w ciepłych barwach, które będą filtrować wpadające z zewnątrz światło.


Aranżacje wnętrz w stylu eko

Posted by on piątek, 6 Lipiec, 2012

Ekologia jest modna. Stajemy się eko w wielu dziedzinach życia, dbając o czyste środowisko i czyste sumienie. Styl eko trafia również do wnętrza, tworząc naturalne, subtelne i przyjazne aranżacje.

Czym charakteryzuje się styl eko we wnętrzach? Zbliża nas do natury, przenosi na łono przyrody, daje naturalną energię. Nie należy jednak mylić ekologicznego stylu z popularnym stylem rustykalnym czy wiejskim. Wystrój eko-wnętrza nie stosuje ludowych elementów, nie jest przaśny, nie musi być również ?w starym stylu?. Nowoczesne wnętrza również mogą być ekologiczne, pozbawione są tylko chłodnej sterylności minimalizmu.

Aranżacje wnętrz w stylu eko

Jakie powinny być kolory ścian? Oczywiście naturalne. Najlepszym rozwiązaniem są kolory ziemi, czyli beże, brązy, zielenie. Ożywia się je łagodnymi żółciami i błękitami, czyli słońcem i skrawkiem błękitu.

Takie kolory wnętrz są harmonijne, łagodne, uspokajające. Jednak nie senne ? dodają nam energii, jakiej możemy zaznać wybierając się na wycieczkę do lasu czy na łąkę.

Choć natura nie raz zaskakuje nas oryginalnymi kształtami, to jednak aranżacja wnętrza eko stawia na proste linie mebli i wyposażenia. Bez zbędnych zdobień czy dekoracji stosuje się meble drewniane bądź wiklinowe. Dodatki natomiast są subtelne, nienarzucające się, nie należy również przesadzać z ich ilością. Warto wybrać lniane narzuty na łóżko, ratanowe kosze dekoracyjne czy ceramiczne misy i wazony. Drewniane ramy obrazów czy zdjęć doskonale komponować się będą zresztą wyposażenia.

Drewno stosuje się również jako materiały wykończeniowe ścian, a także przede wszystkim warto wybrać podłogi drewniane. Najmodniejsze ze względu zarówno na wysokie właściwości, jak i niezwykłą estetykę są podłogi egzotyczne.

Innym popularnym materiałem wykończeniowym, choć stosowanym raczej na fragmencie powierzchni, jest naturalny kamień. Obudowa kominka, parapety czy schody wewnętrzne warto wykończyć właśnie tym surowcem. Bardziej odważnym (i drogim) rozwiązaniem są podłogi z kamienia.

Aranżacje wnętrz w stylu eko

W stylu eko bardzo ważne jest również oświetlenie wnętrza. Po pierwsze pomieszczenia są jasne dzięki wpadającym przez duże okna promieniom słońca. Szyby przesłonić można jedynie przez zwiewne firany czy rolety wewnętrzne.

Równie istotne jest oświetlenie sztuczne. Tu warto nie tylko zadać o odpowiednią ilość światła, ale również oprawę. Lampy czy żyrandole także bowiem powinny być wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno, ceramika czy szkło z odzysku. Na rynku dostępne są również nowoczesne lampy z ratanu czy wikliny, niekoniecznie właśnie w formach rustykalnych.

Naturalne materiały zapewnią naszym wnętrzom nie tylko ponadczasowy urok, ale również trwałość. Odpowiednia ich konserwacja i pielęgnacja pozwoli nam się cieszyć eko domem przez wiele lat.