Co otrzymamy w projekcie wnętrz?
On 20 października 2010 by redakcjaKiedy nasze nowo wybrane projekty domów powoli nabierają kształtów na placu budowy, my już nie możemy się doczekać, kiedy poznamy wygląd przyszłego domu. Aranżacja wnętrz może być fantastyczną przygodą, ale jeżeli nie mamy do niej smykałki, lepiej powierzmy ją doświadczonemu architektowi wnętrz.
Do architekta wnętrz warto się udać, kiedy jeszcze trwa w najlepsze budowa domu. Profesjonalny projekt wnętrz może bowiem trwać nawet 3 miesiące. Jest to uzależnione oczywiście od wielkości aranżowanych pomieszczeń i ich liczby, czy chcemy, by architekt zaplanował cały dom, projekt obejmuje wtedy zarówno salon, jak i sypialnie, łazienki, kuchnię, a także zagospodarowanie wnęk, na przykład tych pod schodami czy skosów, jeżeli mamy dom z poddaszem.
Jeżeli zwrócimy się do architekta, jak dom będzie już gotowy, będziemy musieli nieco przełożyć w czasie harmonogram prac wykończeniowych. Raczej ciężko cokolwiek zrobić przed ostatecznym projektem wnętrz.
Najwcześniej powstają instalacje hydrauliczne, a także ewentualne rozmieszczenie dodatkowych ścianek działowych, więc tylko te prace można zacząć zanim architekt ukończy projekt. Oświetlenie już na przykład jest uzależnione od aranżacji i wystroju wnętrz, więc projekt instalacji elektrycznej powstaje na samym końcu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na profesjonalne zaplanowanie wnętrz, cierpliwie czekajmy, wykonywanie różnych innych robót może powodować jedynie późniejsze np. kucie ścian, a tego w nowym domu chyba chcielibyśmy uniknąć.
Umowa z projektantem
Pamiętajmy, że z projektantem wnętrz powinniśmy podpisać umowę, jak z każdą ekipą, która buduje i wykańcza nasz dom. Umowa o projekt wnętrz powinna jasno określać, co otrzymamy w ramach projektu, a także termin wstępnej koncepcji. Powinniśmy otrzymać przynajmniej dwie koncepcje do wyboru, dobrze ten fakt również umieścić w umowie. Ponadto powinny się tam znaleźć punkty dotyczące dodatkowych usług. Często bowiem architekci wybierają się z inwestorem do salonów meblowych, pokazują próbki materiałów itd., zwykle te usługi są dodatkowo płatne.
Koncepcja wnętrz
Koncepcje wnętrz, które najpierw przygotuje dla nas projektant, to rozrysowane płaskie rzuty pomieszczeń z rozrysowaniem ścian działowych oraz wyposażenia, nie tylko mebli, ale również sprzętu AGD i RTV oraz w przypadku łazienki ? ceramiki.
Koncepcja powinna powstać po inwentaryzacji domu, a jeżeli jest to niemożliwe, bo budowa domu jeszcze trwa, powinniśmy pokazać architektowi projekty domów, na podstawie których może już rozeznać się w sytuacji.
Projekt wnętrz
Jeżeli wybierzemy jedną z koncepcji, kolejnym krokiem jest dobór konkretnych rozwiązań. W pierwszej kolejności projektant skupia się na doborze kolorów ścian i materiałów na podłogi. Możemy oczywiście określić swoje oczekiwania, bo to w końcu my mamy się czuć dobrze w danym wnętrzu, jednak również zaufajmy wiedzy i doświadczeniu architekta. On wie, że ciemny brąz niekoniecznie pasuje do maleńkiej sypialni, którą optycznie powiększyć powinny raczej jasne barwy. Wie również jak łączyć kolory, i to nie tylko te same o innych odcieniach, ale również te zupełnie kontrastowe, które dla nas ?na oko? w ogóle do siebie nie pasują.
Projektant powinien wyczuć, że jeżeli budujemy projekty dworków, to nie koniecznie jesteśmy zwolennikami modernistycznego sterylnego wnętrza, i odwrotnie, projekty domów nowoczesnych powinny zainspirować go do aranżacji idącej z duchem czasu.
Teraz czas na meble. Architekt powinien uwzględnić w projekcie nasze możliwości finansowe. Jeżeli są ograniczone, nie wybierze skórzanego wypoczynku za 20 tysięcy. Zwykle specjalista dysponuje folderami producentów mebli lub wskazuje gotowe w rozwiązania w sklepach internetowych, lub, jak wspomnieliśmy wcześniej, wybiera się z inwestorem na rajd po salonach meblowych.
Projekt techniczny
Pamiętajmy, aby sprawdzić w umowie czy nasz projekt będzie zawierał projekt instalacji. Rozmieszczenie przyłączy wodnokanalizacyjnych czy punktów świetlnych jest niezwykle ważne dla całej koncepcji aranżacyjnej, dlatego aby tworzyła ona spójną całość, instalator powinien mieć przedłożone przez nas właśnie rysunki instalacyjne.
Projekty domów starannie wybieramy przez tygodnie, a nawet miesiące. Dbamy o każdy szczegół na budowie. Warto więc zadbać również o każdy szczegół aranżacji wnętrz, by nasz nowy, piękny dom jednorodzinny cieszył nas przez długie, długie lata.
Szukaj w serwisie
Najnowsze artykuły
- Wybór kratek wentylacyjnych – wskazówki
- Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?
- Czy duża wycieraczka do przedpokoju może być ozdobą wnętrza?
- Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?
- Dlaczego warto rozważyć meble na wymiar do domu?
- Dlaczego warto zdecydować się na meble do salonu w zestawie?
- Kominki wolnostojące – jakie są ich zalety?
- Jakie czynniki wpływają na jakość akcesoriów meblowych?
- Jak w praktyce wygląda renowacja frontów meblowych?
- Szafy do pokoju młodzieżowego – funkcjonalność i styl dla Twojego nastolatka!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.