Kuchnia zawsze funkcjonalna
On 15 października 2010 by redakcjaKuchnie są tak różne, jak różne są projekty domów, które je prezentują. Małe, większe, z oknem lub bez, jako część otwartej przestrzeni połączone z jadalnią i salonem albo jako osobne pomieszczenia do dyspozycji tylko pani domu.
Bez względu na to, jaki prowadzimy tryb życia, kuchnia w domu jednorodzinnym powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nawet jeśli nasza praca ogranicza się w niej do wstawienia gotowej zapiekanki ziemniaczanej do mikrofalówki, to i tak ważne jest, by kuchenka ustawiona była na dogodnej wysokości, a gorący talerz nie musiał być przenoszony przez całe pomieszczenie, by stanąć na blacie (usytuowanym na odpowiedniej wysokości od ziemi).
Oto, jakie kształty kuchni przedstawiają projekty domów:
Kuchnia w kształcie litery C
Projekt kuchni w kształcie litery C (lub U) to najlepsze rozwiązanie dla większej rodziny. Zapasy płatków śniadaniowych, kartony soków czy zastawa stołowa dla wszystkich gości przyjmowanych przez domowników ? wszystko to, gdzieś trzeba pomieścić. Zlew i piekarnik znajdują się tu po przeciwległej stronie.
Projekt domu z taką kuchnią daje dwie możliwości ? albo zawiera okno, pod którym umiejscowiony jest dobrze oświetlony światłem dziennym blat roboczy, albo krótszy bok stanowi barek, który oddziela otwartą kuchnię od salonu.
Bardzo często przewidują tzw. open space’y czyli łączone kuchnie z salonem i jadalnią. Domy parterowe z poddaszem, na którym ukryte są indywidualne sypialnie z łazienkami, na dole charakteryzują się właśnie otwartą przestrzenią, gdzie kumuluje się całe życie rodzinne.
Kuchnia w kształcie litery L
Wbrew pozorom to bardzo funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów kuchennych, dużo łatwiej się poruszać w takiej kuchni, niż w projekcie, który przewiduje dwie ściany naprzeciw siebie. Zlewozmywak powinien być umieszczony na dłuższej ścianie, tam gdzie lodówka, a kuchenka z piekarnikiem, przy której znajdzie się również blat roboczy, po drugiej stronie.
Taki układ nie wymaga dużego pomieszczenia, a sprawia, że nawet mała kuchnia może być wyposażona w stolik, przy którym można zjeść szybkie śniadanie.
Kuchnia na jednej ścianie
To bardzo prosty układ, który jednak nie jest specjalnie funkcjonalny. Spotkać go można w długich i wąskich kuchniach, bardziej kojarzonych z mieszkaniem w bloku niż z domkami jednorodzinnymi.
Ale zabudowa jednej ściany często wykorzystywana jest w aneksach kuchennych, proponowanych przez projekty domów nowoczesnych, przeznaczonych dla zapracowanego singla albo młodego małżeństwa, mającego niewiele czasu na wspólne gotowanie czy posiłki.
W tym układzie warto pamiętać, by zlew umiejscowiony był w środku, a piekarnik i lodówka na dwóch końcach szeregu. Oczywiście wszystkie elementy należy rozdzielić blatem roboczym, który i tak nie będzie miał imponującej szerokości w tej zabudowie.
Kuchnia wzdłuż jednej ściany stanie się dużo bardziej funkcjonalnym pomieszczeniem, jeżeli powiększymy je o wyspę kuchenną.
Kuchnia z wyspą
Projekty domów są urządzane w różnych stylach, a w każdy z nich: minimalistyczny, nowoczesny, rustykalny czy klasyczny doskonale wkomponuje się wystrój kuchni z wyspą.
Wyspę można wyposażyć na różne sposoby. Może być na niej wyłącznie blat roboczy, służący do przygotowywania posiłków. Można również zamontować tam kuchenkę czy płytę elektryczną i gotować w stylu telewizyjnych kulinarnych show. Tu jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga instalacji okapu kuchennego tuż nad kuchenką czy płytą. Na rynku jest dostępny szeroki wybór okapów wyspowych, które są przeznaczone właśnie do takiej opcji.
W każdej kuchni powinniśmy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie feng shui. W przyrodzie ogień z wodą są ze sobą w konflikcie, dlatego projekt kuchni powinien przewidywać oddzielenie zlewozmywaka od kuchenki. Idealnym ustawieniem zlewu, kuchenki i lodówki jest trójkąt.
Ergonomia w kuchni decyduje o komforcie naszego mieszkania. Plany domów wybieramy przez wiele tygodni, budowa domu może trwać ? o zgrozo! ? nawet kilkanaście miesięcy. Projekt wnętrz warto przemyśleć na długo przed urządzeniem parapetówki.
Jeżeli aranżacja wnętrz nie jest naszą mocną stroną, skorzystajmy z porad znajdujących się na forach internetowych, przeglądajmy aranżacyjne zdjęcia producentów mebli, albo poprośmy o pomoc architekta wnętrz.
Szukaj w serwisie
Najnowsze artykuły
- Wybór kratek wentylacyjnych – wskazówki
- Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?
- Czy duża wycieraczka do przedpokoju może być ozdobą wnętrza?
- Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?
- Dlaczego warto rozważyć meble na wymiar do domu?
- Dlaczego warto zdecydować się na meble do salonu w zestawie?
- Kominki wolnostojące – jakie są ich zalety?
- Jakie czynniki wpływają na jakość akcesoriów meblowych?
- Jak w praktyce wygląda renowacja frontów meblowych?
- Szafy do pokoju młodzieżowego – funkcjonalność i styl dla Twojego nastolatka!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.