Mała łazienka – funkcjonalna i praktyczna
On 31 października 2010 by redakcjaUciekając z bloków do domów jednorodzinnych marzymy o tym, by w końcu mieć przestronne, wygodne pomieszczenia, których aranżacja wnętrz przyniesie nam tylko satysfakcję. Gdy wybieramy projekty domów, dostosowane do potrzeb całej naszej rodziny, szybko okazuje się, że nie zawsze ta oczekiwana przestrzeń jest możliwa.
Mała łazienka nie charakteryzuje tylko mieszkań w bloku. Często, chcąc zapewnić komfort porannej toalety każdemu domownikowi, planujemy więcej niż jedną łazienkę. A kilka przestrzennych salonów kąpielowych raczej nie wchodzi w grę. Mamy więc jedną dużą łazienkę oraz łazienki na poddaszu przy na przykład dwóch sypialniach: rodziców i dzieci.
Jeżeli urządzanie małej łazienki zostanie dobrze przemyślane, okaże się, że pomysł z indywidualną toaletą dla każdego domownika to zdecydowanie dobry pomysł, który ograniczy walkę o łazienkę każdego dnia przed wyjściem do pracy i szkoły.
Jakie powinny być projekty małych łazienek?
Zanim zaczniemy wyposażać łazienkę, pomyślmy czy jednak nie da się jej choć trochę powiększyć kosztem innych pomieszczeń. Projekty domów poddajemy adaptacji i na tym etapie wprowadzanie takich zmian jest możliwe. Nie powinniśmy zmniejszać powierzchni użytkowej pokoju dziecka, bo przecież służy on najczęściej do wielu celów, nie tylko sypialnianych. Ale czy sypialnia rodziców rzeczywiście musi być przestronną alkową? Oczywiście miło jeśli tak jest, ale nawet kilka metrów odjętych od pomieszczenia, w którym dorośli nie spędzają czasu w ciągu dnia, może umożliwić stworzenie bardziej funkcjonalnej toalety.
Pralka do pralni
Planując wystrój wnętrza, starajmy się ograniczyć sprzęt do minimum. Domy jednorodzinne mają zwykle zaplanowane dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Może tam uda nam się wstawić pralkę, zamiast jej gabarytami ograniczać powierzchnię łazienki? Jeżeli jest to niemożliwe, wybierajmy wąską pralkę z możliwością ładowania od góry.
Pomyślmy również o tym, by np. czyste ręczniki chować na półkę w garderobie, a zapasowe środki czystości trzymać pomieszczeniu gospodarczym. Dzięki temu mała łazienka nie będzie musiała być wyposażona w dodatkowe szafki.
Wanna czy prysznic?
Zdecydowanie prysznic! Kabina prysznicowa zajmuje dużo mniej miejsca niż nawet mała wanna, która i tak nie zawsze będzie przynosić oczekiwany komfort – cóż to za relaks w wannie, w której musimy mieć podkurczone nogi. Możemy zamontować kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem, w którym nawet można usiąść.
Pamiętajmy, by wybrać taką kabinę z przezroczystymi drzwiami. Zabudowany prysznic przytłoczy i tak małe pomieszczenie, a przezroczysta szyba nada mu lekkości.
Dla zwolenników długich kąpieli jednak i tak znajdzie się rozwiązanie. Najlepiej jest wybrać wannę asymetryczną i umieśćmy ją w rogu pomieszczenia. Wanna asymetryczna zajmuje miejsca, a leżąc pod skosem zachowujemy ten sam komfort. Po przekątnej jest ona dłuższa niż boki, które wpisujemy w powierzchnię łazienki. Wanna powinna być obudowana, dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce na ustawienie pojemników z przyborami do kąpieli. Nowoczesne wanny mają wspaniale obmyślony element właśnie do małej łazienki – w obudowie znajdują się półki, nie są one wprawdzie bardzo głębokie, ale na pewno będzie można coś w nich ustawić.
Mała armatura
Pozostałe wyposażenie łazienki również powinniśmy dobierać ze względu na ich wielkość. Producenci armatury łazienkowej oferują niewielkie umywalki, małe miski ustępowe, które ograniczają wykorzystanie powierzchni, a przy tym są komfortowe w użyciu. Hitem ostatnich miesięcy na rynku są szklane umywalki, które dodatkowo sprawiają, że mała łazienka powiększa się optycznie.
Powiększenie optyczne
Wykańczanie wnętrza musi być tak przemyślane, żeby właśnie oszukać oko.
Pamiętajmy, że:
- ściany w łazience powinny być jasne o zimnych barwie – czyli stosujemy biel, błękit, seledynową zieleń,
- płytki ceramiczne powinny mieć mały format bez dużych wzorów, możemy gdzieniegdzie wstawić dekor
- lustra są bardzo ważne – po pierwsze rezygnujmy z tych w ramach, zamontujmy tylko szklaną powierzchnię i to nie jedną. Warto powiesić lustra na dwóch przeciwległych ścianach, powierzchnia odbijającego się wnętrza zostanie podwojona
- okna w łazience powodują, że domy jednorodzinne mają zdecydowaną przewagę nam mieszkaniami. Naturalne oświetlenie nie tylko sprawi, że łatwiej nam będzie wykonać poranną toaletę, ale również przede wszystkim powiększy optycznie łazienkę. Współgranie okien z lustrami da naprawdę zadziwiający efekt.
- światło sztuczne musi pochodzić z kilku źródeł. Centralne oświetlenie sufitowe powinno dawać bardzo jasne światło o białej barwie, dlatego warto zastosować świetlówki kompaktowe. Kinkiety przy lustrach powinny być zawieszone na wysokości oczu. Jeżeli lustro jest duże, należy wybrać długą listwę oświetleniową z kilkoma punktami. Małe lustro powinno być z dwóch stron wyposażone w pojedyncze kinkiety.
- projekty domów często przewidują instalację ogrzewania podłogowego w łazience. To idealne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń. Jeżeli jednak zdecydujemy się na grzejniki, to nie wybierajmy ich wersji płytowej. Na rynku dostępne są grzejniki łazienkowe, które zawieszone na ścianie zaoszczędzą miejsce. Przy wiszących grzejnikach również nie wybierajmy opcji płytowej – wybierzmy drabinkowe grzejniki, które dodatkowo mogą służyć do suszenia mokrych ręczników.
- szafki łazienkowe – tylko narożne. To doskonały sposób na wykorzystanie wolnych rogów pomieszczenia. Wybierajmy wiszące zamiast tych stawianych na podłodze.
Kilka trików i mała łazienka okaże się funkcjonalna i praktyczna. Pamiętajmy, by panował w niej porządek – po pierwsze dlatego, że toaleta powinna być zawsze higienicznie czysta, a po drugie że w małym pomieszczeniu każda niepotrzebna koszulka czy zużyte opakowanie żelu po prysznic zajmuje nam powierzchnię.
Szukaj w serwisie
Najnowsze artykuły
- Wybór kratek wentylacyjnych – wskazówki
- Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?
- Czy duża wycieraczka do przedpokoju może być ozdobą wnętrza?
- Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?
- Dlaczego warto rozważyć meble na wymiar do domu?
- Dlaczego warto zdecydować się na meble do salonu w zestawie?
- Kominki wolnostojące – jakie są ich zalety?
- Jakie czynniki wpływają na jakość akcesoriów meblowych?
- Jak w praktyce wygląda renowacja frontów meblowych?
- Szafy do pokoju młodzieżowego – funkcjonalność i styl dla Twojego nastolatka!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.