
Styl meksykański czy styl kolonialny?
On 2 sierpnia 2020 by redakcjaW poprzednich artykułach opisaliśmy styl eko i style orientalne. Dziś kolejne sposoby na oryginalne aranżacje wnętrz. Styl meksykański to połączenie wielu kultur i kolorów, natomiast styl kolonialny wprowadza odrobinę dalekiego wschodu do europejskich pomieszczeń.
W stylu meksykańskim panuje barwna, oryginalna i żywa atmosfera. Główną przyczyną jest wielokulturowość kraju. Styl kolonialny natomiast łączy egzotykę i klasyczny wystój wnętrz. Należy jednak pamiętać, że styl kolonialny może być interpretowany na wiele sposobów z uwagi na różnorodność elementów afrykańskich, arabskich i indyjskich, z uwzględnieniem wpływów kolonizatorów, czyli Anglii, Hiszpanii, Francji, oraz Portugalii.
Kolory wnętrz
W stylu meksykańskim panują świeże, intensywne barwy, z możliwym zastosowaniem intensywnych kontrastów. Główną rolę odgrywają kolory ciepłe i słoneczne, takie jak: czerwień, pomarańcz, żółć, złoto i brąz. A chłodniejsze mogą posłużyć jako kontrast. Charakterystyczne są ornamenty, które są bogate w ilość wzorów. Na tkaninach i dodatkach pojawiają się obrazki ukazujące zwierzęta, elementy meksykańskiego stroju ludowego, oraz tradycyjne instrumenty muzyczne. Powtarzającym się motywem jest słońce oraz ornamenty złożone z geometrycznych kształtów.
Styl kolonialny charakteryzuje się ?kolorami ziemi? ? brązami, beżami i wanilią. Dodatki najlepiej jeśli zostaną dobrane w brązach lub ciemnej zieleni, oraz barwach pochodzących od natury. Natomiast wzory na ścianach powinny być inspirowane naturą np. kwiatowe.
Dodatki
Meksykańska aranżacja często wykorzystuje obrazy i lustra ale w rzeźbionych ramach, ciekawym urozmaiceniem są tez figurki w stylu etnicznym i instrumenty muzyczne. Warto do stylizacji zastosować elementy pochodzące z Meksyku np. kapelusz czy marakasy. Ciekawym dodatkiem jest kaktus, jeżeli jednak ktoś nie lubi roślin to warto postawić na graficzne motywy np. roślinne. Tkaniny wykorzystane do tego typu aranżacji powinny być wzorzyste o soczystych barwach. W kulturze meksykańskiej często przejawia się motyw koralików, dlatego można je powiesić przy firance lub we drzwiach zamiast.
Na ostateczny wizerunek stylu kolonialnego mają wpływ dodatki. Dlatego, dobrym rozwiązaniem mogą być zdjęcia wykonane stylem sepi i obrazy, które posiadają ramy z ciemnego drewna oraz dywany z orientalnym motywem. Pasują też elementy z kości słoniowej lub hafty.
Ważnym akcentem w stylu kolonialnym jest drewno egzotyczne ? o ciemnej barwie np. mahoń i teak. To z niego wykonywane są meble (proste z dekoracyjnymi akcentami) pasujące do aranżacji. Aksamit jest wykorzystywany do obić mebli i krzeseł. Drewno egzotyczne stosowane jest również na podłogi, schody i balustrady. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie bambusa, rattanu, oraz wikliny, które nadadzą lekkości aranżacji.
Szukaj w serwisie
Najnowsze artykuły
Jak urządzić wnętrza skandynawskie?
Meble pokojowe matowe czy z połyskiem – na jakie warto się zdecydować?
Czym charakteryzują się rolety dzień noc?
Dlaczego kuchnie na zamówienie są tak popularne?
Lustra łazienkowe – o czym warto wiedzieć przed ich wyborem?
Czym wyróżniają się modne meble kuchenne?
Czy warto zdecydować się na kuchnie na zamówienie?
Imitacja starej cegły – jak uzyskać autentyczny efekt na ścianie?
Kiedy warto się zdecydować na okna ze stali nierdzewnej?
Czym charakteryzują się rolety rzymskie?
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.