Urządzamy łazienkę i wybieramy płytki ceramiczne
On 21 grudnia 2012 by redakcjaDobór podłogi do wnętrza powinien być uwarunkowany specyfiką danego pomieszczenia. Składa się na nią zarówno sposób użytkowania, jak i panujące warunki – na przykład stopień wilgotności. Jednym z najbardziej specyficznych pomieszczeń w mieszkaniu jest łazienka.
Podłoga drewniana w łazience to rzadkość – głównie ze względu na fakt, że wiele spośród gatunków drewna źle reaguje na wilgoć. Na ogół do wykańczania tego wnętrza stosuje się płytki ceramiczne. Aby efekt był naprawdę dobry, warto przed ich położeniem wyrównać podłoże, używając na przykład masy samopoziomującej. Podłoże musi być także szczelne, zwłaszcza w okolicach wanny, rur kanalizacyjnych i prysznica, gdyż tam ryzyko zalania wodą jest największe.
Konieczna jest zatem odpowiednia izolacja ścian, najlepiej z dodatkowymi uszczelkami w narożnikach. Jest wiele materiałów, które można wykorzystać do uszczelniania – zazwyczaj są to maty lub folie. Nowością na rynku jest folia w płynie, która sprawia, że układanie płytek przebiega szybko i sprawnie.
Folia w płynie to gotowy, elastyczny produkt uszczelniający na bazie specjalnych dobranych dyspersji, która po nałożeniu na podłoże tworzy nieprzepuszczalną dla wilgoci powłokę. Folia w płynie nie jest polecana na podłoża drewniane czy drewnopochodne, jednak może być stosowana pod drewno, tj. podłogi drewniane czy boazerie ścienne.
Do układania płytek warto wybrać klej, który jest uelastyczniony. Tylko ten typ kleju sprawdzi się bowiem w warunkach dużej wilgotności. Rzecz jasna, wybierając klej trzeba wziąć pod uwagę także typ płytek. Płytki wielkoformatowe muszą być przyklejane na zaprawę o dużej przyczepności. Na równe podłoża wystarczą zaprawy cienkowarstwowe, zaś do podłoży nierównych oraz do mocowania płytek o wysoko profilowanym spodzie używane są zaprawy grubowarstwowych. Przy zastosowaniu zapraw klejowych cienkowarstwowych do płytek ceramicznych, grubość zaprawy klejowej pod płytką wynosi 2 – 5 mm.
Pamiętajmy też, by we właściwy sposób dobrać płytki do pomieszczenia. Duże płytki nadają się do wykańczania dużych łazienek, mała łazienka będzie się lepiej prezentować, gdy wykończymy ją małymi płytkami. Najlepiej układać je w karo – taki trick pozwoli nam optycznie powiększyć wnętrze.
Odpowiednie płytki do łazienki powinny charakteryzować się odpornością na ścieranie PEI III do V i antypoślizgowością R 8. Płytki – zarówno na posadzki, jak i na ściany – powinny być odporne na zaplamienie i czynniki chemiczne.
Również wybór zaprawy nie powinien być przypadkowy. Spoiny między płytkami w łazience muszą być wypełnione materiałem o zmniejszonej chłonności wody i odpornym na zabrudzenia. W przeciwnym razie działanie pary wodnej i detergentów może sprawić, ze zaprawa zacznie się wykruszać. Najbardziej odporne na uszkodzenia i wilgoć oraz detergenty są masy na bazie cementu dodatkowo uszlachetnione tworzywami sztucznymi. Takie spoiny można stosować nawet bezpośrednio w kabinie prysznicowej czy na ogrzewaniu podłogowym.
Najbardziej popularne są fugi szare i beżowe. Wybierając je, sprawimy najczęściej, że fuga „zleje się” z płytką, stanowiąc jedną powierzchnię. Kontrastowy kolor fugi podkreśli właśnie ciekawy układ płytek ceramicznych.
Szukaj w serwisie
Najnowsze artykuły
- Wybór kratek wentylacyjnych – wskazówki
- Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?
- Czy duża wycieraczka do przedpokoju może być ozdobą wnętrza?
- Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?
- Dlaczego warto rozważyć meble na wymiar do domu?
- Dlaczego warto zdecydować się na meble do salonu w zestawie?
- Kominki wolnostojące – jakie są ich zalety?
- Jakie czynniki wpływają na jakość akcesoriów meblowych?
- Jak w praktyce wygląda renowacja frontów meblowych?
- Szafy do pokoju młodzieżowego – funkcjonalność i styl dla Twojego nastolatka!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.